به نام خدا

از اینکه قصد داری به جمع طراحان وب بپیوندی خوشحالیم، می دونم به عنوان اولین سوال توی سرت این میگذره که اصلا از کجا باید شروع کنم؟ خوب پس خوب جایی اومدی! چون آی کیو کُد مرکز آموزش طراحی وب هست و الان به سرعت بهت میگم که چیکار باید بکنی.

باهام بیا!

 


بار سفر ببند که باید بریم!

          سفر ما از اینجا شروع میشه و به حرفه ای شدن تو ختم میشه! چطوری؟! اینطوری که بعد از خوندن این صفحه تو مسیرت رو شناختی و فقط باید بگی که پایه سفر هستی یا نه! اینجا ما جواب از کجا شروع کنم رو میدیم!

 

اولین قدم، انتخاب هدف

خب اگه تا اینجا اومدی معلومه دلت گیر کرده ها 😀 پس راهتو درست انتخاب کردی و همین روزاست که موفق بشی. یادت نره انتخاب هدف و اصرار روی اون رمز موفقیت توی کاره. و الان تو باید هدفت رو روی موج طراحی وب بزاری و دنبال صدای موفقیت بگردی!

 

دومین قدم، انتخاب منبع

اُممم، میدونم خیلی زیاد شده تا اینجا ولی واقعا ببخشید باید از صفر تا صد رو بهت بگم. قول میدم توی ویرایش های بعدی خیلی کم تر و مفیدتر باشه.

 

برای انتخاب منبع چنتا راه داری، یا اینکه یکی یکی همه رو تست کنی و خودت به نتیجه برسی یا اینکه از متخصص ها بپرسی، البته آی کیو کُدی ها به ما اعتماد دارن چون میدونن ما از بهترین ها هستیم و هواشونو داریم.

 

پس تا اینجا یه منبع آموزشی رایگان هم گیرت اومد! حالا برو سراغ ادامه آموزش و کیف کن.

 

 

سومین قدم، برنامه ریزی

          ببین طراحی وب شامل چنتا بخش هست که البته هر کدوم نیازمند زمان برای یادگیریه، اما باید بدونی کدوم رو اول یادبگیری تا هم وقتت هدر نره هم سریع طراح وب بشی. پس بعد خوندن کل این مطالب حتما برنامه ریزی کن. البته یادت نره که هواتو داریم!

 

چهارمین قدم، شروع کار

          خب از اینجا تازه میریم تو کار یاد دادن مطالب کُلی طراحی وب به روش آی کیو کُد، خب ما توی طراحی وب مثل همه جا یه سری کد و دستورات داریم که حتما باید بلد باشی، البته نمیخواد بترسی چون همشون آسونن و تازه آی کیو کُد برات آسون ترشون هم میکنه.

حالا آموزش!

زبان های تحت وب به طور کلی به دو بخش تقسیم میشن :

 

۱ . سمت سرور : زبان هایی که در سمت سرور سایت پردازش می شنود.

 

۲ . سمت کاربر ( کلاینت) : زبان هایی که روی مرورگر کاربر پردازش می شوند.

 

توضیح اینا یکم سطح بالاس پس اگه نفهمیدی بدون که ایراد نداره!

حالا مثل چی؟

مثل زبان معروف HTML ( اچ تی ام ال یا زبان نشانه گذاری فرا متنی ) که بعدا در موردش کلی توضیح میدم پس نگرانش نباش، اما به طور مختصر ایشون کارش اینه که اسکلت صفحه های سایت رو بچینه.

توضیح کاملش هم اینجا >> کالبد شکافی زبان HTML

 

یا زبان CSS ( سی اس اس یا شیوه نامه آبشاری ) که این هم بعدا توضیح میدم، ولی در یک جمله ایشون وظیفه دارن هرچی که HTML ساخت رو بهش رنگ و لعاب بدن.

توضیح کاملش هم اینجا >> کالبد شکافی زبان CSS

خب این زبان هایی که تا الان باهاشون آشنا شدی رو بهشون میگن زبان سمت کاربر، چون هم اسکلت سایت و هم رنگ و لعاب سایت سمت کاربر نمایش داده میشه. دیدی آسون بود؟

این فقط یه توضیح مختصره پس درباره زبان های سمت سرور نمی گم تا گیج تر از این نشی، به نظرم خودتم فعلا دنبالشون نرو تا آی کیو کُد خودش برات بگه.

همینطور که فهمیدی برای اینکه طراح وب بشی باید حداقل دو تا زبان بلد باشی. که البته یکی آسون تر از دیگری و نهایتا تا سه هفته و روزی ۲ ساعت تمرین یک طراح میشی که حرف های زیادی برای گفتن داره …

 

پنجمین قدم، استقامت

خوب حالا که خیلی دوست داری یادبگیری باید بدونی که همه چی فقط دو تا زبان نیست، و کلی چیزا هست که هنوز ممکن بلد نباشی، اما اگه بخوای زود جا بزنی که نمیشه! برای طراح وب شدن و ورود به بازار کار هنوز کلی راه داری، اما هیچ وقت جا نزن و تا تهش پیش ما بمون و مثل همیشه بدون که آی کیو کُد هواتو داره!

 

نتیجه گیری

          میدونم که یکم گیج شدی و داری با خودت فکر میکنی که این همه خوندم برای هیچی؟ ولی الان دقیقا فهمیدی که چیکار باید بکنی و راه رو پیدا کردی.

          حالا که متوجه شدی، یکم استراحت کن! و بعدش برو سراغ بخش بعدی تا دقیقا بفهمی که باید اول از چی شروع کنی و اشتباهی پیش نری!

 

آی کیو کُد : ویرایش نخست …

 

بخش های بعدی به انتخاب شما :

۱.      کالبد شکافی سایت

۲.      باهام حرف بزن

۳.      برنامه انتخاب هدف

۴.      چرا وب ؟ ( باهام حرف بزن )